Týdne otevřeno 9:00 -16:30

Slovník pojmů

Seznam používaných skratek:

RTR - Ready to run, neboli model je sestaven a dodávaný tak, aby mohl být ihned použit k jízdě. Pokud k jízdě u RTR modelů něco chybí, je to uvedeno ve specifikaci konkrétního produktu. Přes to, že jsou modely připravené k jízdě, budete potřebovat tužkové baterie do vysílače (u nitro modelů ještě 4 do přijímače)

RTF - Ready to fly, neboli model je dodávaný tak, aby mohl být ihned použit k letu. Přesto budete ale potřebovat tužkové baterie do vysílače.

KIT - Modely s tímto označením jsou stavebnice. Modely bude potřeba složit, většinou i nalakovat karoserii a mnohé stavebnice jsou bez elektroniky (takové info najdete v popisku produktu)

ARTF / ARF - Almost ready to fly, neboli model téměř připravený k letu. ARF modely jsou nekompletní, mnohdy chybí motor, baterie, elektronika či rc souprava. Ideální volba pro ty, kdo chtějí tzv. střeva modelu dle vlastního výběru..

ARTR / ATR - Almost ready to run, neboli model téměř připravený k jízdě. ARTR modely jsou nekompletní, mnohdy chybí rc souprava či motor, baterie, elektronika, atp. Ideální volba pro ty, kdo chtějí tzv. střeva modelu dle vlastního výběru.. Většina aut ve verzi ATR nemají rc soupravu. Pokud už máte model, pak je výhodnější koupit ATR verzi a přijímač a použít současnou vysílačku.

Ke všem modelům budete potřebovat baterie do vysílače. Počet je uveden v detailu konkrétního produktu.

 

MODE - MOD - módy vysílačky - Módy udávají způsob ovládání u vrtulníků a letadel. Pokud není uvedno jinak, nabízené modely jsou v MOD 2 (plyn v levo). Existují MOD 1 až MOD 4, přičemž MOD 3 a 4 nejsou tolik časté, nejčastější je MOD 1 (plyn v pravo) a MOD 2 (plyn v levo).

Gyroskop - gyroskop je stabilizační systém. U vrtulníků gyroskop pomáhá v nežádoucí rotaci kolem své osy, díky čemuž je zatáčení a celkově ovládání mnohem přesnější. Gyro je trendem roku 2010.

Modely a počet kanálů - obecně by se dalo říct co kanál to povel.

  • U aut je to tak, že většina je 2 kanálová. Elektra mají jeden kanál pro servo zatáčení a druhý kanál pro regulátor (dopředu / dozadu). Trošku odlišně to mají spalovací modely, tam je i plyn řešen servem, tudíž je jeden kanál pro servo řízení a druhý pro servo plynu. Některé modely mají i servo pro zpátečku, na což je potřeba mít tříkanálovou rc soupravu.
  • U vrtulníků je to trošku jinak, 3 kanálové modely mají jeden kanál pro plyn, druhý pro směrovku (dopředu / dozadu) a třetí pro zatáčení (ocasní vrtulka). 4 kanálové modely jsou už reálnější a většinou řešené přes serva. Oproti tříkanálovým modelům umí naklánět listy a ovladatelně létat bokem. 6 či 8 kanálové modely jsou pak většinou plně akrobatické.aeromodels-cz-MJX-RC-VRTULNIK